Konkurs wiedzy o rodzinie Raczyńskich

W poniedziałek 27.03. br. w galerii malarstwa w muzeum – pałacu w Rogalinie odbył się finał gminnego konkursu wiedzy o rodzinie Raczyńskich. Organizatorem był Zespół Szkół w Rogalinie, przy współpracy z „Majątkiem Rogalin” Sp. z o.o., Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz radą rodziców. Patronat nad konkursem objęła Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Większość nagród dla zwycięzców oraz szkół biorących udział w imprezie ufundował Majątek Rogalin. Były to między innymi książki Edwarda Raczyńskiego „Rogalin i jego mieszkańcy”, medale pamiątkowe, komplety widokówek w starej i współczesnej odsłonie oraz ozdobne magnesy.

W zmaganiach brały udział zespołowo gimnazja z naszej gminy. Najlepsze miejsca zajęły: gimnazjum w Rogalinku, gimnazjum w Rogalinie, Gimnazjum nr.2 im Jakuba Krauthofera-Krotowskiego w Mosinie, Gimnazjum im. Orła Białego w Daszewicach, Gimnazjum nr 1 w Mosinie oraz Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej. Po egzaminie pisemnym, podczas obrad jury, uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili wnętrza dawnej rezydencji rodziny Raczyńskich. Po zakończeniu prac i ogłoszeniu wyników wszyscy udali się na poczęstunek do pałacowej oranżerii.

Równocześnie rozegrano konkurs plastyczny o tej samej tematyce, w którym oceniano między innymi pomysł, estetykę wykonania oraz wkład pracy. Pierwsze miejsce zajęła praca nazwana roboczo „drzewo genealogiczne” autorstwa uczennic z gimnazjum w Rogalinku.

Celem konkursu, który w naszej ocenie stał na wysokim poziomie, była popularyzacja wiedzy o zasłużonym dla Wielkopolski rodzie hrabiów Raczyńskich z Rogalina oraz przybliżenie historii tej rodziny i walorów Rogalina młodym pokoleniom lokalnej społeczności.

Specyfika otoczenia oraz zaangażowanie zarówno organizatorów, jak i samych uczestników uczyniły atmosferę przebiegu konkursu miłą i serdeczną. Mamy nadzieję na kolejne konkursy i rozwój ich zasięgu w przyszłości.

IMG_9360 (Kopiowanie)

IMG_9309 (Kopiowanie)

IMG_9347 (Kopiowanie)

IMG_9356 (Kopiowanie)

IMG_9351 (Kopiowanie)

IMG_9354 (Kopiowanie)

IMG_9355 (Kopiowanie)

IMG_9353 (Kopiowanie)

IMG_9352 (Kopiowanie)

IMG_9344 (Kopiowanie)

IMG_9308 (Kopiowanie)

IMG_9323 (Kopiowanie)

IMG_9329 (Kopiowanie)

IMG_9332 (Kopiowanie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Important: If you add a link to your comment it will not be published.