Pożegnanie

W dniu 29 stycznia w wieku 83 lat niespodziewanie zmarł w Warszawie wybitny polski scenograf i aranżer wnętrz, historyk sztuki, śp. Maciej Maria Putowski. Zasłynął jako twórca dekoracji wnętrz do tak wybitnych polskich filmów jak „Ziemia obiecana”, „Zaklęte rewiry”, czy „Lalka”. Wnętrza różnych domów, mieszkań i biur, urządzone na planie filmowym „Ziemi obiecanej” w reżyserii A. Wajdy są tak wierne epoce, że można z nich uczyć się historii sztuki. M. Putowski łączył bowiem detaliczną i erudycyjną wiedzę historyka sztuki z wielkim, rzadko spotykanym, artystycznym smakiem.

Z Rogalinem związany od 1992 r., gdy pod kierownictwem prof. K. Kalinowskiego zaczął uczestniczyć w pracach przygotowawczych do ponownego urządzenia wnętrz pałacowych, w którym następnie wziął udział. Był autorem aranżacji w pałacu w Rogalinie tzw. „gabinetu londyńskiego”, czyli wiernie odtworzonego prywatnego wnętrza, w którym przez wiele lat żył i pracował prezydent RP Edward Raczyński. Z Rogalinem i Fundacją Raczyńskich Zmarły był serdecznie związany.

Mimo sarkazmu, uszczypliwości i czasem złośliwości, był bardzo lubiany. Trochę trudnemu z powodu potoczystej mowy śp. panu Maciejowi Putowskiemu wybaczano wiele dzięki niewątpliwemu urokowi osobistemu i nieco staroświeckim manierom. Działo się tak pewnie również dlatego, że mimo krytycyzmu zawsze darzył ludzi szacunkiem. Członkowie zarządu Fundacji Raczyńskich i rodziny śp. Fundatora z żalem myślą, że na tym świecie nie dane im będzie jeszcze raz Go spotkać.